Pokrytectví Národního divadla

Vyjádření Národního divadla k Čajkovského Střevíčkům

Změna v návrhu dramaturgického plánu, který dosud nebyl určený ke zveřejnění, je interní záležitostí Národního divadla a je plně v kompetenci uměleckého vedení Opery a inscenátorů, zejména dirigentů a režisérů. Každá divadelní inscenace vzniká a získává smysl v kontextu, který se v případě opery Střevíčky bohužel změnil. Opera je zasazena do doby Kateřiny Veliké a v libretu figurují sborové scény, které vyzdvihují nepřemožitelnost ruské imperialistické armády a všeobjímající velikost carského Ruska. Opera Střevíčky byla v Národním divadle nastudována pouze jednou a to v 50. letech minulého století. Jedna z repríz byla slavnostně uvedena u příležitosti narozenin (10. 2. 1952) J. V. Stalina.

Národní divadlo stojí na straně Ukrajiny. A podporuje její boj za samostatnost. Tvůrčí tým, který měl inscenaci připravovat, cítil obavu z možného zneužití části obsahu opery, která se týká „Velké ruské říše.“  Dílo by mohlo v současném kontextu vyvolat negativní pocity. Toto rozhodnutí ale neznamená, že by ruští autoři mizeli z nabídky Národního divadla.

 Národní divadlo na repertoáru uvádí a bude i nadále uvádět dramatizaci Dostojevského románu IDIOT, inscenace Čajkovského baletů LABUTÍ JEZERO, SPÍCÍ KRASAVICE, LOUSKÁČEK, která patří k v nabídce k divácky nejatraktivnějším, Prokofjevova baletu ROMEO A JULIE nebo inscenaci Gorkého dramatu VASSA ŽELEZNOVOVÁ, která byla oceněna v anketě kritiků jako Inscenace roku 2021. Ve Státní opeře v neděli v rámci projektu Musica non grata, který připomíná oběti holocaustu mezi umělci, proběhla premiéra opery VZDÁLENÝ ZVUK v režii ruského režiséra Timofeje Kuljabina a jeho ruského inscenačního týmu. V příští divadelní sezoně repertoár rozšíří dva balety na hudbu Sergeje Prokofjeva: POPELKA a TRAMVAJ DO STANICE TOUHA.

 Ve dnech zamýšlené premiéry „Střevíčků“ (leden 2023) uvede Národní divadlo Symfonii č. 9 Dmitrije Šostakoviče a oratorium Igora Stravinského Oidipus Rex pod vedením dirigenta Johna Fioreho.
 

Odpověď z pobočky ND Brno ve věci hraní ukrajinské státní hymny před představeními:

Vážený pane Kláne,

 

rozhodnutí hrát před představeními NdB ukrajinskou státní hymnu rozhodlo vedení divadla a to v souladu s přáním většiny zaměstnanců projevit sounáležitost s těžce zkoušenými obyvateli Ukrajiny. Jsme přesvědčeni, že toto gesto solidarity má hluboký smysl, přestože některým návštěvníkům může narušit zážitek z představení, které si do našeho divadla přišli užít. Mrzí nás, pokud to ve Vás vyvolává tak negativní reakce a vede Vás k psaní stížností na Ministerstvo kultury. Pokud je však v Evropě takovým bezprecedentním způsobem napaden suverénní stát, je povinností nás všech přispět všemi možnými způsoby, aby hodnoty, na kterých evropská civilizace stojí, nebyly zdestruovány.

Děkuji Vám za pochopení a věřím, že na Národní divadlo Brno nezanevřete, přestože se v některých hodnotových otázkách momentálně zřejmě neshodneme.

Srdečně
 
Martin Glaser
ředitel NdB