Olympiáda v Číně jako sportovní svátek nebo nenávist?

Zimní olympijské hry v Číně se už blíží, proběhnou 4. až 20. února 2022.  Český velvyslanec v Pekingu Vladimír Tomšík se v této situaci zachoval velice profesionálně diplomaticky a moudře. „Prezident (Zeman) mi řekl, že pokud se nebude moci zúčastnit zimních olympijských her, tak mě prosí, abych z pozice velvyslance vynaložil všechny své síly na podporu zimních olympijských her“ uvedl velvyslanec v novinách Beijing Daily. Čínský tisk informoval, že prezident Miloš Zeman na zimní olympijské hry kvůli svému zdravotnímu stavu sice bohužel nemůže osobně přijet, ale olympiádu podporuje. Ostatně proč by měl olympiádu ideologicky zatěžovat, když je to sportovní svátek, kde se setkávají sportovci z mnoha zemí. Olympiáda přispívá ke spolupráci lidí z mnoha zemí a přináší nezapomenutelné sportovní a estetické zážitky. Přestože bývá v posledních desetiletích až příliš spojována s reklamou, řada organizujících zemí se snaží hlavně o podporu sportu a mezinárodní kooperace.

Bohužel se velvyslanec dostal pod palbu kritiky pravicových politiků, kteří jsou natolik nenávistní, že je možné, že budou chtít olympiádu politicky bojkotovat podle svého amerického vzoru. Budou se chtít jako pudlík lísat k noze svého pána. Však to již známe z minulosti. Dosti to připomíná dřívější éru, kdy se jednou rozhodly olympiádu bojkotovat nejprve USA (1980 v Moskvě) a poté recipročně SSSR (1984 v Los Angeles). Vracíme se zpět v čase do doby studené války? Bohužel se asi dnes dostáváme do fáze, kterou můžeme nazvat studená válka 2.0.

Nový ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti), který platí za nedouka a dogmatika, a poslušní sinofobní pudlíci ze Sinopsis (což je umělý projekt, který je finačně podporován z USA), kteří jsou placeni ze zdrojů USA, se obvykle snaží o vyvolávání žabomyších sporů s Čínou. Předpokládám, že si brzy z teplíčka svého domova za pecí statečně přisadí i proti olympiádě. Také čeští Tchajwanci jistě nezůstanou pozadu: udatný primátor Prahy Hřib, který obdivoval rusobijce a velekultivovaného řeporyjského starostu Novotného, spolu se senátorským Napoleonem Vystrčilem se určitě velice brzy vyjádří pro bojkot olympiády. Ostatně co jiného čekat od ideologických zaslepenců a dalších podivínů, kteří nechápu hrozby současného globálního světa a jen opakují staré chyby studenoválečné konfrontace.

Mnoho lidí si ale nenechá sportovní svátek zkazit. Už se spolu s nimi těším, až budu olympiádu na své obrazovce sledovat.