Hlídači (dez)informací

Společnost Meta, která vlastní Facebook a Instagram, se nedávno ukázala jako aktivní účastník světových informačních válek tím, že změnila pravidla své firemní politiky nenávisti, aby umožnila uživatelům Facebooku a Instagramu volat po „smrti ruským vetřelcům“. Společnost, která tvrdí, že je politicky neutrální, má globální dosah a její produkce na sociálních sítích, jak se ukázalo v různých barevných revolucích, má moc utvářet příběhy, které mohou způsobit vzestup a pád režimů. Jak je možné, že Facebook nyní sahá k šíření nenávisti ve smyslu "zabijte Putina".? Vždyť se jedná o nabádání k trestnému činu. Nebo tomu tak není? Po rozšíření této informace se pak může lehce stát, že dojde k ještě něčemu horšímu. Posléze se na sociálních sítích může šířit nenávist vůči skupinám obyvatel a jsme zpět tam, kde jsme být nikdy nechtěli.

Podle kritiků kanály sociálních sítí Meta přiživovaly masové násilí proti menšinám. Z těchto důvodů má Meta zavedena pravidla proti obhajování násilí, alespoň donedávna. Dokonce ze své platformy vyhnala bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa za porušení jejích komunitních standardů v souvislosti s útokem na Kapitol USA 6. ledna 2021. Tato předstíraná neutralita byla nyní rozbita. Uprostřed ukrajinského konfliktu Meta doslova přepisuje svá pravidla, aby dala palec nahoru na stupnici preferovaného vyprávění Washingtonu.

V naší zemi je jakékoliv podněcování k násilí trestné. Zakročí proti tomu nějak naše vláda nebo to nechá plavat, stejně jako nechává plavat dopady současné krize na občany? Bude schvalovat násilí vůči někomu, i když se jedná o představitele země, která nyní vede k válečnou agresi? Když si to celé přetransformujeme, zjistíme, že krokem volání po násilí se zasévá nenávist do společnosti. Co v této věci dělají hlídači dezinformací na Ministerstvu vnitra? Kde je v této věci spolek Rekonstrukce státu? Proč k tomu všichni mlčí? Hlavně, že hlídači dezinformací hlídají schvalování kroků Ruska, ale již nijak nekomentují kroky nadnárodní firmy, která vyzývá a toleruje komentáře směřující k fyzické likvidaci jiné osoby. Dle prohlášení společnosti Meta však tato výjimka nebude platit v ČR a v některých dalších zemích. Musím se ale v této věci ptát, jak bude hlídači dezinformací vyhodnoceno, když někdo bude volat po „zabíjení ruských agresorů“? Bude na něj nahlíženo stejně jako na ty, kteří schvalují agresi? Nebo snad dostanou výjimku potvrzenou hlídači dezinformací a společností Meta? Přemýšleli o tom na ministerstvu vnitra u pana Rakušana? Nevypadá to tak.

Meta je globální společnost s bezprecedentním dosahem v historii lidstva. Má větší odpovědnost přispívat ke globálnímu míru, než jiné společnosti. Tím, že umožňuje online obhajování násilí proti Rusům (civilistům nebo jiným lidem), dále rozděluje lidi a svět a tím pádem rozdmýchává plameny v konfliktu. A to by zodpovědná firma dělat neměla.