Fialova cesta: ten vlak mi tam nesedí

V záplavě zpráv, které jsou směrem k válce na Ukrajině často negativní, má čin Petra Fialy, který byl s premiéry Polska a Slovinska na Ukrajině, ukázat, že dokážeme s plnou vážností předsedat EU od 1. 7. 2022. Navíc se tímto činem mají ospravedlňovat dodávky zbraní Ukrajincům. Takže jeho mise měla dva cíle. Upevnit jeho pozici směrem k veřejnosti, aby bylo vidět, jak je odvážný. Poté se s největší pravděpodobností jednalo o misi za zájmy zbrojařů, protože jsou to oni, kdo na konfliktu vydělávají. Ostatně, když nehládneme do žebříčku 100 nejbohatších Čechů, zjistíme, že v onom žebříčku je 5 zbrojařských firem se svými soukromými vlastníky (včetně jejích akcionářů) s celkovou kapitálovou hodnotou za rok 2021 v součtu 45 miliard korun.

Na oko se říká, že se bojuje za svobodu. Jenže za jakou svobodu? Za naši svobodu nebo tu na Ukrajině? Nebo se snad chceme na Ukrajině v něčemu inspirovat? V míře oligarchie, která je podobná jako ta v Rusku? Nebo snad v míře indexu demokracie, který je hluboko za námi? Petr Fiala je profesor politologie, takže třeba tam jel prodat svá moudra, jak co mají pořádně dělat. Mnoho lidí prohlašuje, že je to konečně premiér, na kterého mohou být hrdí. Já teda rozhodně nejsem. Ne snad kvůli jeho cestě na Ukrajinu, ale že od voleb nedělá nic pro naše občany, běžné pracující, obyčejné lidi. Pardon, vlastně dělá. Zvyšují se ceny, slýcháme, jak něco pořád nejde, nebo že za všechno může Putin, který rozpoutal válku na Ukrajině.

Petr Fiala po svém fenomenálním návratu slavnostně prohlásil: právě jsem se vrátil z obléhaného Kyjeva. Mluvil jsem s prezidentem Zelenskym a ten všechny mé návrhy přijal. Otázkou zůstává, zda Petr Fiala byl skutečně v Kyjevě a zda tam jel vlakem. Nikde jsme totiž neviděli jediný důkaz, že by tam byl. Všude v médiích bylo vidět nějaké utajované místo, které může být ve Lvově stejně jako kdekoliv jinde. To prostě nesedí. Kdyby aspoň měli fotku v Kyjevě na náměstí, když už se odtamtud vysílá online přenos 24/7. A jel Petr Fiala skutečně vlakem? To také nesedí. Pokud pominul, že z Prahy do Kyjeva je to skoro dva dny cesty, tak se jedná o riskantní věc. Ukrajinu totiž monitorují ruské satelity. Navíc opravdu jeli všichni tři premiéři jedním vlakem? Že by se někdo nepoučil z havárie polské vlády v roce 2010 u Smolenska? Z toho všeho plyne, že na Ukrajině asi skutečně byli, ale nejeli vlakem, ale auty z bezpečnostních důvodů. Nebyli asi v Kyjevě, ale ve Lvově. A vlakem se vezla naše další humanitární pomoc v podobě munice. Dle naší vlády je totiž nejlepší humanitární pomocí bomba.

O čem ten náš premiér Fiala asi v Kyjevě jednal? Domlouval snad další dodávky zbraní a kšeft pro zbrojaře a jejich akcionáře? Nebo snad probíral, že Ukrajina do NATO nikdy nevstoupí, ale my (rozuměj naše vláda) bude bojovat a dodávat zbraně? Nebo co tam vlastně hledal? Určitě v tom bude něco více. Krom PR z toho nic moc neleze. Kam pojede příště? Návštěvu lze chápat i jako určité renomé před předsednictvím EU. Abychom se ukázali, jak máme nebojácného premiéra, který se ničeho nebojí. Je ale otázkou, zda byl skutečně v Kyjevě? Moc se mi to nezdá a ve světě fake news to vypadá na nějakou hru. Viděl jsem jen nějaké tajné místo, kde se všichni sešli. Více otázek, než odpovědí. Nejsem příznivec konspiračních teorií, ale prostě mi na tom vlaku něco nesedí, stejně jako na Petru Fialovi.