Humanistický odkaz Václava Havla

Humanistický odkaz Václava Havla

Květen 26, 2022

Vládní Pětipes se ve svém programovém prohlášení vlády zavázal, že bude navazovat na odkaz Václava Havla. Zejména v oblasti zahraniční politiky a humanismu. Vláda si to vzala hodně k srdci, když houfně posílá na Ukrajinu různé zbraně. To je ono nové pojetí odkazu Václava Havla. Po humanitárním bombardování tu máme humanitární odstřelování. Poslední prezident Československé socialistické republiky, první a poslední prezident České a Slovenské Federativní Republiky a první prezident České republiky by měl jistě nezištnou radost. Nebo neměl?

Zbraně rozsévají smrt a je jedno, kde se vyskytují. Ať tomu je ve válce na Ukrajině nebo v míru USA. Zde se také odehrál útok na základní školu v Texasu, kde umíraly děti. Staly se obětmi šíleného střelce, který bezhlavě pálil z pušky. Kdo ji vyrobil? Colt z Uherského Hradiště?

Tak jako Dalajláma, byl Václav Havel pro mír a humanitu, svět beze zbraní. Tomu bylo obětováno slovenské Pováží. Kdyby své sliby vládní Pětipes myslel vážně, zasadil by se, aby české zbraně nerozsévaly smrt, zkázu a utrpění. Proto by měla přijmout deklaraci, že českým firmám zakazuje vývoz SALW (Small Ammunition and Light Weapons) do USA. Přeci nikdo nechce mít na rukou krev malých dětí a amerických občanů. V USA žádná válka není, tak proč tam dodávat zbraně?

Česká zbrojovka Colt mohutně navýšila výrobu. Odbyt jede na plné obrátky. Amerika náš vzor! Ozbrojme se až po zuby. Pak jen stačí, aby někomu „ruplo v kouli“ a tragédie je hotova. Zisk nade všechno. Colt je toho důkazem. Za poslední tři měsíce má půlmiliardový zisk. Kdopak z vlády, ministerských úředníků nebo Generálního štábu Armády ČR asi vlastní akcie?
 

Kmotře Petře nepřepepři ten boj proti dezinformacím

Kmotře Petře nepřepepři ten boj proti dezinformacím

Květen 26, 2022

Nacházíme se v novém historickém údobí. Všude kolem nás putuje spousta informací a lidé často nevědí, čemu a komu mají věřit. Ne jinak je tomu s válkou na Ukrajině. Právě s šířením alternativních informací, případně informací z jiných než západních zdrojů, se do popředí zájmu Pětipsí vlády dostala otázka dezinformací. Do boje s tímto fenoménem 20. let 21. století se vláda pustila se strategií Hlavní správy tiskového dohledu: zakázala činnost dvou desítkám webů, které dle výkladu CZ.NIC šířily blbou náladu ve společnosti v podobě názorů na válku na Ukrajině. Tomu všemu přispěchal na pomoc státní zástupce Daniel Stříž, který pohrozil, že za schvalování agrese Ruska vůči Ukrajině hrozí až tři roky za katrem bez ohledu na to, jestli by tento čin byl schválen nebo odsouzen z vyššího principu mravního.

Okolní státy alternativní informace k válce na Ukrajině nijak neomezují. Nechávají tomu volný proběh a jdou spíš cestou vysvětlování. Mnohdy navíc ukazují obě dvě strany téže mince. A protože je situace už za hranou, u nás se ukazuje pouze jedna strana. K tomuto účelu byl zřízen vedlejšák vládního zmocněnce pro boj s dezinformacemi, který pobírá DPP/DPČ, a Michal Klíma je tedy spíše kontraktorem než profesionálním úředníkem. Docela úsměvné, další privatizace veřejné moci. Hned jak tento kontraktor stanul ve své funkci, začal prohlašovat, že se musí veřejně říkat pravda, pravda a nic než pravda. Tedy to, s čím souhlasí vládní Pětipes. Myslete si, co chcete, ale zkuste říkat něco jiného, než považujeme za pravdu my s naším zmocněncem-kontraktorem: „Když už myslíš, nemluv. Když už mluvíš, nepiš. Když už píšeš, nepodepisuj a nesdílej. A když už sdílíš, nediv se. Svobodu po projevu ti nikdo v naší demokracii zaručit nemůže, i když ji Listina základních práv a svobod zmiňuje.“ 

Na internetu naleznete mnoho konspiračních teorií, mýtů, polopravd i mnoho výmyslů, které jsou nebezpečnější než dezinformace. Musíme si ale přiznat, že informační válku dnes používají všechny strany. Všechny šíří takové věci, aby se nenahlodalo veřejné mínění. V naší zemi je to například to, že vlastně migrační vlnu z Ukrajiny zvládáme naprosto bravurně (best in refugees). Jak cimrmanovské. Vláda se musela pochválit sama, když už to nikdo jiný neudělal. Vše vláda zvládá pěkně. Dokonce ani není v nouzi, jen potřebuje nouzový stav nadále. Je zakázáno šířit dez/informace a je povoleno šířit pravdu! Tu ale nikdo nešíří, všichni bojují s dezinformacemi a to ve stylu radia Jerevan považují za šíření pravdy.

Klímovo Gasudarstvo Bezopasnosti (KGB) je jen oddělení, v jehož čele stojí vládní kontraktor pro boj s dezinformacemi (šíření pravdy), ale už jen jeho přítomnost nás vrací stylem do První republiky. Například, když se vzdával pluk Azov (má ve znaku svastiku). Titulky zněly jak z doby protektorátní: hrdinní obránci Azovstalu. Připomínalo to českou interpretaci bitvy o Stalingrad, jak lze doložit Lidovými novinami z 5. února 1943: „Heroismus bojovníku ve Stalingradě dovršen.“ Byla to pravda nebo dezinformace?

Kmotře Petře, nepřepepři s Vítkem ten boj proti dezinformacím! Český lid je dlouho klidný, ale zároveň přemýšlivý. Neomezuj jeho práva daná Ústavou, protože za to ostatně všichni v roce 1989 horovali. Nebo se snad vláda inspiruje v jiných historických obdobích? Asi ano. Shlédla se v První republice, kde se bojovalo nikoliv s dezinformacemi, ale s jiným názorem. Zejména tím levicovým, který byl cenzurován. Dnes nesmíte mít jiný názor, protože budete označeni českou KGB za dezinformátora nebo někoho hlásnou troubu. Drzý jazyk, brzy Ruzyně. I tak mohou v budoucnu znít nová vyjmenovaná slova po Z (Pro KGB toto není narážka na označení ruských vojsk pohybujících se po ukrajinském území). Nedovolme sklouznout českou demokracii do bahna československého národního socialismu před 2. světovou válkou!
 

Mluvy a bludy Svatého Petra a Vítka

Mluvy a bludy Svatého Petra a Vítka

Květen 25, 2022

Nouzový stav v naší republice platí i nadále. Jako kdyby bez něj již nešla naše republika řídit. Ostatně tento instrument mnoho věcí zjednodušuje. Tím pádem může docházet i k různým černotám nebo umlčování protivníků. Šéf vládního Pětipsu Petr Fiala prohlásil, že jsme prý migrační vlnu z Ukrajiny zvládli a všichni v Evropě se mohou inspirovat. Když už se takhle Petr Fiala pochválil, tak je důležité se ptát, proč nedále platí nouzový stav, když je krize zvládnuta? Polsko ani Slovensko totiž žádný takový instrument již aktivovaný nemají. Rakousko a Německo jakbysmet. Je tedy na místě se ptát, proč my ano?

Dámy a pánové, covid jsme zabili! K němu již není potřeba nouzový stav, ale tento stav potřebujeme kvůli Vladimíru Putinovi. Je nutné totiž naplnit zásobníky plynu. No, a jelikož nemusíme v tomto stavu dělat výběrové řízení, nakoupíme drahý plyn přes Německo. Přeci jej nebudeme domlouvat s arciďáblem Putinem, který válčí na Ukrajině. To bychom byli jako Maďarsko. Jsme zásadoví, až za hrob a spolu s sebou stáhneme celou naši společnost.

Vítek Rakušan a Péťa Fiala svorně prohlašují, že o nouzový stav již nebudou žádat. Je to dle jejich slov naposledy. Opravdu jim věříte? Já tedy ne. Ostatně kdo by věřil natolik čestným šéfům stran ODS a STAN. Těm samým stranám, které zde uskutečnily divokou privatizaci, případně nám ukázaly, co umí ve vládě jiného Petra, Nečase. Václav Klaus také tvrdil, že privatizaci zvládnul a jak to dopadlo. Opravdu se zvládla migrační krize? Pokud jsou jejím výsledkem statisíce cizích lidí na našem území, kočující lidé nebo ti, co spí na pražském hlavním nádraží, nestabilní školský vzdělávací systém a kolabující Úřady práce, tak to klobouk dolů. Zcela jistě se u nás budou jiné země inspirovat.

Hned začátkem července to celé Evropě osladíme! I takto může znít slogan našeho šéfování celé Evropě. Někteří se na to již nepochybně těší. Jako například šéf ministerstva zahraničí Jan Lipavský, který již prohlásil, že to nesmíme pokazit. Nebo se snad bude opakovat historie, kdy se objeví nějaké to ODS Promopro nebo snad nedůvěra vládě? Možné je naprosto všechno. Jen je zde jeden malý rozdíl. Aby byly umlčeny kritické hlasy, je zaveden nouzový stav. Ten totiž umožňuje omezit základní lidská práva a svobody, která jsou dána Ústavou. Jelikož už ale není nutné takový stav mít aktivovaný, tak dochází k cynizaci Ústavy ze strany Vítka Rakušana, ministra vnitra. Očividně se tady někdo bojí demonstrací.

To, že sněmovna potvrdila trvání nouzového stavu do konce června, ukazuje na to, že sama vláda je v nouzi. Jinak by jej přeci nepotřebovala. Ostatně ještě nedávno, když byla současná vláda v opozici, tvrdila, že opakované prodlužování nouzového stavu je jeho zneužití. A co udělala? Hned na úvod si nechala schválit trvání tohoto instrumentu na dva měsíce. To nezkusila ani vláda minulá. Pětipes tedy otevírá brány pekelné, které by raději měly být zavřeny. Nebo je snad musí otevřít, aby nastal konec? Nepochybně, protože neustálé tvrzení, že trh vše vyřeší sám, že nepotřebujeme nikde dělat státní zásahy, otevírá natolik děsivou vládu stagflace, že se Evropa u nás může inspirovat. Nebo raději odstrašovat?
 

Skupina bratří Mašínů. Vrazi, oběti nebo hrdinové?

Skupina bratří Mašínů. Vrazi, oběti nebo hrdinové?

Květen 22, 2022

Ve víru současného dění se někteří snaží upravovat minulost. Z obětí se začínají dělat vrazi, z vrahů oběti. Ne jinak je tomu u případu dávno kontroverzním – skupiny bratří Mašínů. Jedni je považují za hrdiny, další za sprosté vrahy. Nedávno se v této věci vyjádřil i herec Jan Nedbal, který bude hrát ve filmu o skupině bratří Mašínů. Že by se tímto postupem začal legitimizovat třetí odboj, který neexistoval? Pravděpodobně. Bratři Mašínové na našem území totiž operovali na začátku 50. let 20. století, kdy bojovali proti tehdy ustavenému novému režimu. Jednalo se o dobu, která byla prodchnuta špionážemi, nepřátelstvím dvou bloků. Netvrdím, že se jednalo o idylku. Přeci jen bylo několik málo let po válce a společnost se vyrovnává s traumatem druhé světové války. Nepřátelé a kolaboranti byli snad všude.

V Lošanech na Kolínsku, kde Zdena Mašínová vlastní statek, má vzniknout Památník tří odbojů. Tento památník má připomínat protirakouský, protinacistický a protikomunistický odboj. Zejména historici (nebo snad hysterici?) z Ústavu pro studium totalitních režimů účelově vykládají a upravují dějiny takovým způsobem, aby se jasně ukázalo, že ať doba Rakousko - Uherska nebo ta po únoru 1948 byla jen dobou temnou, špatnou. Na čem se snad všichni shodneme, tak doba nacistické okupace byla nejhorší dobou pro naše národy. Jediné, co se sluší v této souvislosti připomenout je, že bratři Mašínové byli skutečně vrazi. Zavraždili totiž strážmistra Honzátka a poté zabili několik lidí v Německu. To jsou hrdinové? Takové lidi chce pan herec Nedbal a další lidé z Ústavu pro studium totalitních režimů nebo naší vlády obhajovat?

Hrdina byl Josef Mašín, který byl v odboji za druhé světové války. Pokud se ale někdo chce obhajovat, že zde byl nějaký protikomunistický odboj, respektive třetí odboj, tak evidentně nezná historii. Odboj se typicky vede v nějakém válečném konfliktu, tak jako za obou světových válek. Nejsem si vědom, že by nějaká horká válka byla na našem území po roce 1948? Pouze zde existoval uměle vytvořený konstrukt Studené války. Z této logiky nemohou být bratři Mašínové bráni jako odbojáři.

Podívejme se na jeden zajímavý myšlenkový experiment: když budu bojovat proti současnému režimu a to i za cenu nějakých zločinů, například pozvednu zbraň, a to jen proto, že se současným systémem nesouhlasím, tak budu někdy v budoucnu také označen za odbojáře? Je to stejná logika jako v případě bratří Mašínů, akorát posunuta do jiného systému. Možná se v budoucnu dočkáme jiných ikon minulosti, protože zcela jistě „někdy“ dojde ke změně systému. Chápu, že doba po roce 1948 nebyla zrovna růžová, hlavně v 50. letech, ale účelově překroutit dějiny dle vítězů umělého konstruktu studené války, je opravdu tristní a jedná se o ryze tendenční věc.

Už tři desítky let se vyrovnáváme se svoji vlastní minulostí. Neustále jsme konfrontováni s tím, že minulost byla špatná a je hodná odsouzení. Historici nám mají minulost předkládat takovou, jaká byla. Jinak je vytváření jakýchkoliv alternativních minulostí ryze účelové, aby se nastupující systém obhájil ve vztahu k minulosti. Typickým příkladem je právě snaha vytvořit památník na Mašínově statku, kdy na jedné straně zde máme nevraživost vůči osvoboditelům a jejich památníkům a na straně druhé je zde snaha vytvořit novodobý památník, který chce minulost vyložit v logice vítězů studené války. V celé věci vidím jen účelovost, protože vzít do ruky zbraň a zabít nevinného člověka v jakékoliv době, je prostě vraždou. Na tom nikdo nic nezmění. Nebo je tomu snad jinak?
 

Hodnoty, za které se (ne)bojuje

Hodnoty, za které se (ne)bojuje

Květen 17, 2022

Pravda se dnes nenosí. Buď je umlčována, nebo kriminalizována. Lidé se často bojí říci svůj názor, aby nebyli popotahováni. Korupce je na vysoké úrovni, republika se zmítá v energetické a inflační krizi, která se blíží ke stagflaci. Fialova drahota nás všechny svléká do naha. Nastává Fialova nahota. Lidé ve volbách do sněmovny chtěli změnu. Teď ji mají s plnou parádou. Antibabiš zvítězil nad Babišem, antisocialismus nad socialismem.

Z posledních sociologických výzkumů vyplývá, že se začíná prohlubovat dluhová propast, stejně i ohrožení příjmovou chudobou. Vládní Pětipes tyto problémy řeší chaoticky, kosmeticky případně vůbec. Vše se svádí na minulou vládu. My nic, to oni! A hlavně Vladimír Putin se svoji válkou na Ukrajině! Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že od konce roku 2021 se zvýšil počet domácností, jejichž příjem je pod hranicí chudoby, z tehdejších 9 % na dnešních 16 %. Podle sociologické agentury PAQ Research je příjmovou chudobou ohrožena každá šestá domácnost. Co na to Fialova vláda? Sláva Ukrajině!

Nejohroženější lidé, kteří mohou padat a reálně padají do příjmové chudoby, jsou ti nejzranitelnější. Tedy matky samoživitelky, otcové samoživitelé, samostatně žijící senioři. Mohou tam, ale rychle spadnou i mnozí další, kteří pracují za minimální mzdu nebo jiné typy úvazků. Jak na to reagovala Fialova vláda? Pouze kosmetickými úpravami, dávkami, které jsou dávkami testovanými podle výše příjmu. Potřebujete příspěvek na bydlení? Není problém. Dodejte 14 potřebných dokumentů. Deštník proti drahotě vás ochrání.

Vysoké výdaje na bydlení, energie, vodné a stočné, nájemné, neregulované ceny ničeho a spálená země. To vše nám připravuje vládní Pětipes. Je potřeba ještě více vyzbrojovat a dodávat zbraně na Ukrajinu, kde se bojuje i za naše hodnoty. Musím se ptát, za jaké hodnoty se tam tedy bojuje? Je to za nárůst chudoby? Zvýšení míry korupce? Extrémní inflace? Možná víc, než si myslíme!
 

(Ne)etický nouzový stav

(Ne)etický nouzový stav

Květen 16, 2022

V naší republice již druhý měsíc v kuse platí nouzový stav. Vyhlásila jej vláda Pětipsu, aby prý mohla zvládat migrační krizi způsobenou válkou na Ukrajině. Kde jsou ty časy, když v době covidové krize dnešní ministr vnitra Vítek Rakušan plameně vystupoval ve sněmovně proti prodlužování instrumentu nouzového stavu. To bylo tenkrát křiku, že vláda nic nezvládá, nic neumí. Tahle vláda něco zvládá a umí?

Ve stenoprotokolu vystoupení Vítka Rakušana ze dne 9. prosince 2020 v Poslanecké sněmovně se můžeme dočíst mimo jiné následující: „Nouzový stav má být maximálně brzdou, má zabrzdit nějaké procesy ve společnosti, má pomáhat tomu, aby vláda měla čas kromě toho pomyslného brzdění auta také točit volantem a tu pandemii nějakým způsobem řídit. Ten nouzový stav, ten čas, který tady Sněmovna znovu a znovu vládě dává, naplnit nějakými konkrétními kroky. Protože sám nouzový stav jako takový žádným lékem není. Lékem má být to, co se v jeho rámci odehrává.“ Jak příznačné pro dnešní dobu. Pouze se vyměnily role. Předsedou vlády není Andrej Babiš a ministrem vnitra není Jan Hamáček, ale Péťa Fiala s Vítkem Rakušanem. Jen ten červený svetr zůstal.

To bylo křiku, když tehdejší babišova vláda žádala sněmovnu o další prodlužování nouzového stavu. Vítek, který byl v té době v opozici, křičel, jak vláda nezvládá boj s pandemií. Dnes pro změnu zase on nezvládá boj s uprchlickou krizí. Je to jako přes kopírák, akorát se k prodloužení nouzového stavu používají jiné argumenty. Na scénu přichází vztah etického a neetického. Dle vyjádření Vítka je totiž neetické nechávat spát děti uprchlíků na podlaze a proto je nutné nouzový stav prodloužit. Vladimír Putin nám sem totiž pořád posílá stále více uprchlíků z Ukrajiny a on je vinen. Ale neposílá nám je sem úplně někdo jiný?

Vypadá to, že se na scéně objevují dva druhy nouzového stavu. Jeden je etický a druhý neetický. Když při covidové krizi reálně umírali lidé, tak Vítek Rakušan horoval za ukončení nouzového stavu. Nicméně při současné uprchlické krizi pro změnu horuje za jeho další prodloužení. Vypadá to, jako kdyby nákaza snad byla něco méně nebezpečného, než současná krize. Jestliže v době covidové umírali lidé, bylo to etické nebo neetické, jak dnes rád s tímto termínem Vítek operuje? Kvůli etice potřebují nouzový stav?

Celé to vypadá na to, že současný vládní Pětipes je sám v nouzi, když vůbec neví, co má dělat. Na celé pětikolo mluví, jak jsou úspěšní, ale reálné důsledky jejích činů jsou děsivé. Lidé se začínají bát budoucnosti a jsou již pěkně naštvaní. Toho si je vládní Pětipes dobře vědom a proto Vítek Rakušan „škemrá“ o prodloužení nouzového stavu. V době jeho trvání totiž můžete omezit ústavou daná práva. Včetně práva na shromažďování, a jelikož se Pětipes bojí demonstrací, které jistě přijdou, tak se jim nabízí nástroj, kterými může dané věci regulovat. To bylo křiku, když minulá vláda dělala podobné věci a to šlo o lidské zdraví a životy.  
 

Ptám se za vás: hlásné trouby Kremlu nebo Washingtonu?

Ptám se za vás: hlásné trouby Kremlu nebo Washingtonu?

Květen 12, 2022

Odbor bezpečnostní politiky
Nad Štolou 3
170 34 Praha 7
 
 
 
Odpověď na žádost o informace podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím
 
Elektronickým podáním ze dne 23. dubna 2022 odkazujícím na zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, jste adresoval Ministerstvu vnitra („MV“) žádost o „úřední vysvětlení (definici) následujících bodů:
 

  1. Jaká je přesná definice pojmu „hlásná trouba Kremlu“ ze strany Ministerstva vnitra a CTHH a kde ji lze v českém právním řádu najít?

 
2. Jaká je přesná definice pojmu „promoskevská propaganda“, a kde ji lze v českém právním řádu najít?
 

  1. Jaká je přesná definice pojmu „pročeská propaganda“ a proti komu nebo na koho je mířena?“

 
Sdělujeme, že dle § 2 odst. 4 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, se povinnost poskytovat informace netýká dotazů na názory, budoucí rozhodnutí a vytváření nových informací.
 
K otázce č.1
 
Ministerstvo vnitra ve svých výstupech používá i termíny, které nejsou definované v českém právním řádu, vč. různých slovních spojení, např. „hlásná trouba Kremlu“, jejichž význam lze odvodit od jednotlivých slov, ze kterých se toto spojení skládá. Státní správa současně používá ve své komunikaci i termíny a slovní spojení právem nedefinované. Právo totiž není jediným systémem či prostředkem vyjádření, v rámci nějž lze komunikovat na profesní i civilní úrovni. A to tím spíše, pokud je určitými slovními spojeními popisován jev primárně politologický či sociální, nikoliv právní. Je třeba rozlišovat např. mezi trestně-právní kvalifikací určitého jednání, a politologickým či sociologickým pohledem na tentýž jev, který může být i podstatně širší (trestní právo postihuje jen určitou kvalifikovanou výseč životních situací).

Dotaz odkazuje na tweet Centra proti terorismu a hybridním hrozbám ze dne 12. 4. 2022 ), ve kterém je upozorňováno na činnost bývalého poslance KSČM Mgr. Jana Klána, která přispívá k šíření postojů a zájmů Ruské federace v českém mediálním prostoru, a to bez ohledu na fakt, že se jedná o postoje odporující faktům a jdoucí proti zájmům České republiky. Tímto tweetem není nijak omezována svoboda projevu dotčené osoby. Právo na svobodu projevu zároveň nezahrnuje „právo“ nebýt kriticky reflektován, hodnocen či kritizován. A to tím spíše, pokud se ta která aktivita týká i bezpečnostních zájmů ČR. Tam je naopak spíše povinností státu reagovat a upozorňovat.
 
K otázkám č. 2 a 3

 
Výrazy „promoskevská propaganda“ a „pročeská propaganda“ nejsou v českém právním řádu definovány z důvodů výše naznačených, byť sám termín propaganda je zmíněn např. v § 407 trestního zákoníku. Jak už však opět bylo výše naznačeno, informační povinnosti nepodléhají dotazy na názory, lingvistické rozbory či právní analýzy, ani poptávky po polemické diskuzi. V tomto ohledu „žádost o informace“ odpovídá spíše běžnému podnětu či kritické zpětné vazbě, na kterou tímto MV přesto reaguje. Pro úplnost dodáváme, že tyto výrazy nebyly použity v tweetu, na který odkazuje dopis žadatele a že MV tyto výrazy ve svých výstupech nepoužívá.

 

Kuratorium pro výchovu obyvatelstva

Kuratorium pro výchovu obyvatelstva

Květen 11, 2022

Připomínáme si 77 let od konce druhé světové války v Evropě. Nejhorší konflikt v lidských dějinách si vyžádal miliony mrtvých. Rozvrácené státy, lidské utrpení a různé druhy zločinů. V současném světle se však kvůli konfliktu Ruska s Ukrajinou začínají oslavy konce druhé světové války zneužívat v politickém boji. Probouzí se určité kuratorium pro výchovu obyvatelstva, jako v dobách, které předcházely nejhrůznější válce dějin.
 
Ne jinak je tomu i v naší republice, která je v tomto mistrem a vládní Pětipes může být za toto počínání nominován na Nobelovu cenu „za hloupost“. Počínaje předsedou vlády Petrem Fialou, přes ministryni Janu Černochovou až po Piráta ministra zahraničí Jana Lipavského, svorně říkají, že je nutné bojovat proti Rusku. Čím více dodáme Ukrajině zbraní, tím lépe. Otázkou je pro koho. Zda pro Ukrajince, zbrojaře nebo naši vládu, která prý bojuje za svobodu. Tu svobodu, kterou nechce tolerovat, když máte jiný názor, než samotná vláda.
 
Ministr zahraničí Jan Lipavský však zašel ještě dál, když prohlásil: „ Rusko ztratilo jakoukoliv legitimitu oslavovat konec druhé světové války“. Nevím, zda toto prohlášení vyplodil ve své hlavě sám pan ministr nebo mu to někdo poradil? Ve finále je to stejně jedno, protože se jedná o absurdní a skandální výrok, za který by pan ministr zasloužil jako ve škole známku „za pět“ sednout a ještě poznámku. Možná by to chtělo, aby se pan ministr začal vzdělávat v historii, jinak to vypadá, že je spíše hysterik, který si vůbec neuvědomuje historické paralely. Rusko totiž v té době bylo součástí Sovětského svazu, který čítal 15 svazových republik a má stejný nárok i legitimitu si připomínat vítězství nad nacismem a fašismem ve druhé světové válce stejnou měrou jak to činí i ostatní země z tehdejší protihitlerovské koalice.
 
Na ministerstvu zahraničních působí bludný Holanďan, který ve snaze obhájit své kroky na podporu Ukrajiny se nemístně strefuje do Ruska. Jenže co jiného od takového člověka čekat, když už v době svého poslancování v letech 2017 – 2021 předvedl, co umí. V té době dokázal rozbourat vztahy s Čínou a Ruskem u případu záměrného vyloučení těchto dvou zemí z dostavby jaderné elektrárny Dukovany. Tentokrát se v roli ministra zahraničí blýsknul „trapným“ prohlášením směrem ke konci oslav druhé světové války.
 
Jestliže nám ministr Jan Lipavský, alias bludný Holanďan, tvrdí, že Rusko ztratilo nárok si připomínat konec druhé světové války, protože vede válku na Ukrajině, tak se musím ptát, zda legitimitu ztrácí i USA za to, že vedly například válku ve Vietnamu? Přeci jen je to válka jako válka. Nebo snad zde platí jiný metr? Tedy, že USA po světě konají spravedlivé války a Rusko války nespravedlivé? Ať už je válka spravedlivá nebo nikoliv, vždy při ní umírají nevinní lidé, kteří jsou často používáni jako lidské štíty. Je tedy nutné válku posuzovat stejným metrem a rázně ji odsuzovat. Na všechny se musí používat stejný metr, který ale zjevně mnohým našim politikum nevoní.
 

Teď, když máme, co jsme chtěli?!

Teď, když máme, co jsme chtěli?!

Květen 10, 2022

Inflace láme rekordy. Již už překročila 14 % a pádí stále výše, do astronomických výšin. Pětipsí Fialova vláda vše svádí na svého předchůdce Babiše. To on je vinen, že jsme tam, kde jsme. Za to mohou komunisté (jak jinak – 30 let stejné výmluvy) a sociální demokraté, kteří s ním vládli a prosazovali populistickou politiku a rozdávání peněz občanům. My za nic nemůžeme, my jsme muzikanti z brémské země. My se jen snažíme bojovat proti Rusku a Putinovi, který rozpoutal válku na Ukrajině, a Ukrajinci tam bojují za naši svobodu. Zavádíme proto sankce, které musí bolet všechny. Nejvíce Rusko, ale i nás. Žili jsme si přece nad poměry. Ano, to vše říká náš vládní Pětipes.

Pokud by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, tak by dopadly asi úplně jinak. Mnoho lidí totiž začíná vzpomínat na dobu nedávnou, kdy sice řádil covid, ale dalo se relativně normálně fungovat – fungoval home office, neřádila inflace. V současné míře chaosu, sankcí, velkohubých prohlášení se nedá ani pořádně pracovat, protože to, co vyděláte, vám zničí vysoká míra inflace. Jak daleko se tohle ještě nechá zajít? Spáchá snad vládní Pětipes pověstnou japonskou rituální sebevraždu harakiri? Nebo se oživí hrůzný Neronův rozkaz, který na konci druhé světové války vydal Adolf Hitler a měl za cíl zničit zbytky fungujícího Německa?

Takže máme, co jsme chtěli, do pr… zvesela!. Nikdo nedbal na varování komunistů, že se k moci derou kmotři, privatizanti veřejné moci, aroganti. Všichni ti, kdo se snaží republiku nejen rozkrást, ale úplně zničit a válka na Ukrajině slouží jako pověstná mlha války. Dle logiky vládních představitelů musí lidé trpět, aby věděli, co to znamená svoboda v jejich podání. Dělej si, co chceš, poneseš si následky sám. My ti nijak nepomůžeme. Sice ti slíbíme, že ano, ale ve finále zjistíš, že to byl podvod. To už bude ale pozdě. Vláda říká: nevadí, že na nic nemáš, nemůžeš si nic dovolit, ale hlavní je, že trpí Rusové za rok 1968, kdy nás okupovala Sovětská vojska. Jen se jaksi zapomíná dodat, že součástí okupačních vojsk byly různé národnosti z tehdejšího SSSR a to včetně Ukrajinců. Už se Ukrajina omluvila za rok 1968? Takže, kdo má trpět?
 

Alternativní historie

Alternativní historie

Květen 06, 2022

Květnové dny patří lásce, ale rovněž i míru. Ano, v roce 1945 totiž skončila nejhorší válka všech dob – druhá světová válka. 8. květen je dnem vítězství nad fašismem a nacismem, který decimoval Evropu a celý svět. O mnoho desítek let později však dochází k různým přehodnocením, deformacím a jiným výkladům tehdejších událostí. V principu by čeští politici měli ctít celé heslo pojení od Mistra Jana Husa „Pravda vítězí nad vším“ (Super omnia vincit veritas), ale na české prezidentské standartě z něj zůstala ta druhá půlka (Pravda vítězí), takže hledají pravdu, ale jen tu jejich vládní.

Vůbec nejde o historicky zaznamenaná fakta, ale o vytvoření takové pravdy, která má obhájit aktuální dění v aktuální realitě. Proto tu máme alternativní historie, kdy sice většina českého území byla osvobozena pod sovětským velením, ale v mediálním prostoru se zvětšuje z roku na rok podíl západních osvoboditelů. Prostě aktuální vítěz bere všechno: „Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost.“ A je jedno, jaká byla celková oběť.

Praha by byla dnes nepochybně ráda, kdyby tanky do jejích ulic přijely z Plzně. Jenže přijely z Východu (jak se o tom spojenci dohodli), a to pod velením brigádního generála Leljušenka, který pocházel z Ukrajiny. Ve smyslu písně, Kde ty kytky jsou, můžeme zavzpomínat na tank č. 23 na Smíchově, který byl v roce 1991 přemalován na růžovo a posléze odložen do Vojenské historického ústavu založeného pro ochranu památky legionářů. Jsou to dějinné paradoxy, které vnášejí do našich životů rozepře a politici to ještě zveličují.

Pravicová politická scéna hlásící se k tradicím čs. národního socialismu se za účasti pseudolevicových Pirátů snaží vyzdvihovat roli západních spojenců v boji proti národně socialistickému Německu, aby dnes obhájila své kroky proti Rusku, které je označeno za fašistické. Je onálepkováno a srovnáváno s Třetí říší, proti které bojoval na život a na smrt tehdejší Sovětský svaz, jehož jednou z 15 svazových republik bylo i Rusko. Opravdu je tedy dnešní Rusko takovým nepřítelem, jako bylo tenkrát nacistické Německo? Pro někoho ano, pro někoho ne.

Vytváření alternativní historie, která se pomocí moderních médií nakonec stává pravdou, je velice nebezpečné, protože vede k deformaci historických událostí. Posléze se snadno může stát, že někdo začne tvrdit, že nacismus byl vlastně fajn, protože pomohl postavit Německo na nohy. Někdo poté může začít tvrdit, že to byl právě nacismus a fašismus v různých podobách, který se snažil porazit socialismus a komunismus, jenž je pro současné politické zřízení veřejným nepřítelem. Můžeme se posléze dočkat i tvrzení, že jsme se vlastně osvobodili sami a žádné spojence jsme v roce 1945 nepotřebovali. Ty samé spojence, kteří nás v roce 1938 zradili.
 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Aktuální problémy